NÖVÉNYÁPOLÁS – NÖVÉNYVÉDELEM:


A növényvédelem leghatékonyabb módja kiskertben a megelőzés.

Az egészséges, ellenőrzött minőségű szaporítóanyag beszerzésével, megfelelő fajták kiválasztásával, szakszerű növényápolással és a kerti környezet tisztán tartásával tehetjük a legtöbbet a vegyszermentes környezetért, ami egy pihenőkert esetében alapvető szempont lehet. Igyekezzünk a növényeinket jó kondícióban tartani, ezzel nagyon sok növényvédelmi problémát meg tudunk előzni. A jó növekedési eréllyel rendelkező, ápolt növényeket kevesebb kártevő és kórokozó fenyegeti, mint a legyengült példányokat.

A rendszeres fűnyírás, a lehullott lombozat feltakarítása, a sérült növényi részek lemetszése, fák-cserjék tavaszi alakító- ifjító metszése alapvető tevékenységé kell hogy váljon.

A kártevők gyérítésére olyan egyszerű módszerek is léteznek mint a csapdázás. Pl. ősszel hullámpapír övekkel összegyűjthetjük a telelőre vonuló rovarok többségét, vagy az őszi lomb összegyűjtése és elégetése. Az erősen fertőzött növényeket, növényrészeket még idejében semmisítsük meg! Ha van hozzá türelmünk próbálkozhatunk a biológiai növényvédelemmel is.

Házi kertben növényvédő szeres kezelést csak akkor végezzünk ha az elkerülhetetlen. Lehetőleg célzottan csak azt a növényt permetezzük amelyiket szükséges, szeles időben ne permetezzünk. Kizárólag eredeti csomagolású vegyszert használjunk és csak olyant amelyik az adott kultúrára engedélyezett. Jól jegyezzük meg: a növényvédő szerekkel végzett munka során semmi nem bízható a véletlenre.

A mérgezések megelőzésére használjunk védőfelszerelést! Az előírt dózisokat tartsuk be! A vegyszereket soha nem szabad túladagolni. A sérült, csepegő berendezéseket javítsuk meg, vagy cseréljük újra. A vegyszerek használati útmutatóját minden egyes alkalommal olvassuk el és a leírtakat tartsuk be.

Kisebb növényvédelmi problémát a mezőgazdasági boltokban kapható flakonos kiszerelésű sprével (van levéltetű, pajzstetű, lisztharmat ellen is) gazdaságosan kezelhetjük. A növényeket fenyegető kórokok lehetnek biotikus (pl.: vírus, mikoplazma, gomba) és abiotikus ( pl.: talajeredetű, toxikus anyag, időjárás) tényezők.

A vírusok és mikoplazmák ellen legtöbbet a vírusok és mikoplazmák terjesztésében szerepet játszó levéltetvek, kabócák és egyéb kártevők irtásával tehetjük.

A gomba kórokozók főbb csoportjai a peronoszpóra, rozsda, lisztharmat és a különböző szürkepenész fajok. Ezek mindegyikét más típusú növényvédő szerrel kezelhetjük. Egyes legújabb fejlesztésű vegyszerek (pl.:azoxistrobin hatóanyag) mind a négy típusú gomba betegség ellen védelmet nyújt, de a tapasztalatok szerint csak megelőző jelleggel célszerű a használatuk. Súlyos fertőzés esetén a speciálisan egy kórokozóra fejlesztett vegyszerek nyújtanak megnyugtató védelmet.

A kártevők főbb csoportjai az atkák, levéltetvek, pajzstetvek, szívó-rágó kártevők, talajlakó kártevők(drótférgek,pajorok) gerincesek( pockok, vadnyulak). A gombákhoz hasonlóan a kártevők főbb csoportjainak mindegyikét más típusú növényvédő szerrel irthatjuk eredményesen.

Ha a tünetek alapján nem tudjuk eldönteni milyen kórokok,vagy kártevők játszanak szerepet a betegség kiváltásában kérjük szakember segítségét.

Már hatékonyan működik a hazai növényorvosi és növényvédő mérnöki hálózat. A növényvédő szereket ugyanúgy receptre vásárolhatjuk mint a gyógyszereket. A hazai növényvédő szereket három forgalmi kategóriába sorolták.

Az I.- es kategóriájú ( nagyüzemi, kifejezetten veszélyes) növényvédő szerek a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomások által kiadott engedélyek birtokában – kizárólag felsőfokú növényvédelmi képzettségű szakemberek irányításával használhatók.

A II.- es kategóriájú (veszélyes) növényvédő szereket a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomások által kiadott engedélyek (80 órás ún. zöld könyves tanfolyam útján beszerezhető) birtokában az engedélyes használhatja.

A III.- as vagy szabad forgalmú (mérsékelten veszélyes) készítményeket bárki vásárolhatja és használhatja. Nem szabad azonban megfeledkezni arról hogy a III.- as kategóriás vegyszerekkel végzett munka során sem nélkülözhetők az alapvető növényvédő szer felhasználási ismeretek.

A házi kertekben a gyomirtás legbeváltabb módszere a hagyományos kézi szerszámokkal végzett mechanikai védekezés – úgymint a kapálás és a gyomlálás (mint az a képen is látható) . Gyomirtó szert inkább csak telepítés előtt használjunk. Az évelő gyomoktól legkönnyebben a telepítés előtti totális gyomirtó hatással rendelkező glifozát vagy hasonló hatóanyag tartalmú gyomirtó szerrel tudunk megszabadulni. Érdemes megjegyezni hogy évelő gyomokkal erősen fertőzött területek mentesítéséhez többnyire egy kezelés nem elegendő ( néha még kettő sem).

A gyommentes környezetért legtöbbet a rendszeres kaszálással, esetleg kapálással tudjuk tenni. Ügyeljünk arra hogy a gyomok soha ne tudjanak magot érlelni. A gyomok többségének évekig csíraképes a magja, sőt néhány fajé évtizedekig is. A rendszeres kaszálással még az agresszív évelők is kimeríthetők és előbb utóbb elpusztulnak.

Az allergia mentes környezet biztosítása érdekében fokozottan ügyeljünk a parlagfű (Ambrosia elatior) rendszeres – virágzás előtti irtására. A talajherbicidek házi kerti felhasználása a nagyszámú eltérő tűrőképességű fajta miatt nem célszerű, az esetek többségében károsak lehetnek.

Megoldás lehet a gyomproblémákra még a mulcsozás pl. fenyőkéreggel. Ez visszaszorítja a gyomokat, véd a kiszáradástól, és dekorációs célra is jó. Érdemes megjegyezni azonban hogy az 5 cm-nél vékonyabb mulcs réteggel nem tudjuk a kívánt hatást elérni.

Thuja occidentalis Smaragd