A KERT TERVEZÉSE:


A kert létesítésével kapcsolatos első lényeges teendő a tervezés.

A mai világban a kertek kialakítására nincs egységes, szigorúan szabályozott, kötelező tervekre alapuló engedélyezési eljárás kidolgozva mint amilyen az épületekre, vagy az építményekre vonatkozik. A házikert jellegű bel- és külterületi növény elhelyezésekre többnyire csak a szomszédos ingatlantulajdonosok érdekeinek védelmére van szabályozás – amelyeket a helyi önkormányzatok határoznak meg.

Az ipari és egyéb üzletszerű beruházásokhoz már az építési engedély részeként kell gondoskodni az építési terület parkosítási tervéről is. Egyebekben mindenki egyenlőre saját belátása illetve anyagi lehetőségei szerint alakíthatja ki kertjét. Kötelező előírás tehát nincsen. De mindenkinek jól felfogott érdeke hogy kertjét egy meghatározott rend szerint előre elgondolva – azaz terv szerint alakítsa ki.

Az ingatlan árak emelkedésével egyre kisebb kertek kerülnek parcellázásra. Ezekből a kisebb kertekből – már részint a kert mérete- részint a tulajdonosok más irányú elkötelezettsége folytán – többnyire kiszorulnak a haszonnövények.

A kisebb kertekbe már többnyire csak díszítési és egyéb- leginkább védelmi ( belátást akadályozó, árnyékoló, por és zajfogó) célokat szolgáló növényeket ültetnek.

A nagyra növő növények telepítésekor legyünk tekintettel mind a saját, mind a szomszédos ingatlan tulajdonosának az érdekére is. Ha az egész kertre nincs elegendő pénzünk, akkor megoldás lehet a szektorokra osztás is. A nagyobb kertek esetében mindenképpen ajánlott kertépítő szakember segítségének igénybevétele. A kisebb kertekkel kis odafigyeléssel önmagunk is sikerrel próbálkozhatunk.

   Picea pungens Balaton